Krediden Caymak Mümkün Müdür? Nasıl?

Kredi hayatımızın hemen her alanına girmiş, gerek kısa vadede gerekse uzun vadede finansman ihtiyaçlarının giderilebilmesi için hem bireylere hem de kurumlara çözüm olmuştur. Özünde ihtiyacınız olan paranın finans kurumundan faiz karşılığında borç alınmasına dayanır.

Krediden Cayma Şartları Nelerdir?

Almak için finans kuruluşuna başvuruda bulunduğunuz ve onayını aldığınız krediden vazgeçme hakkınız elbette bulunmaktadır. Önemli olan husus ise cayma işlemine ne zaman karar verdiğinizdir. Eğer onaylanan kredinizi henüz imzalayıp almadıysanız sadece telefonla bile kredi iptal talebinde bulunabilir; herhangi bir cayma bedeli ödemeden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra ise 14 gün içerisinde cayma bedeli olmadan vazgeçme şansına sahipsiniz.

Cayma Durumunda Nelerle Karşılaşılabilir?

Cayma hakkının süresi, kredi sözleşmesinin imzalanmak üzere kurulduğu tarih itibarıyla sayılmaktadır. Bu detaylar ışığında sürenin hesaplanması gerekir. Müşteri, faizsiz toplam tutarı geri alabilir ama kredinin kullanıldığı andan bu paranın geri ödendiği tarihe kadar geçen sürede işletilen faizi, cayma talebinden sonraki 30 gün içerisinde geri ödemek zorundadır. Bankalar tüketiciden hesaplanan faiz, kamu kurumları ve üçüncü şahıslara ödenmiş olan ücretler dışında herhangi bir ücret talep etme hakkına sahip değillerdir. Bankanın bunlar haricinde yaptığı kesintiler tüketiciye 7 gün içinde ödenmelidir.

Cayma İşleminin Başlatılması için Neler Yapılmalıdır?

Yukarıda açıklanan şartlar ışığında kredinizden cayma hakkını kullanmak istediğinizde 14 gün içerisinde yazılı olarak bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kredi hangi bankadan ve şubesinden alındıysa o kurumun dikkatine olacak şekilde, cayma hakkını kullanmak istediğinizi açıkça belirtir şekilde yazılmalıdır. Altına isim, soy isim ve imza da eklendikten sonra bankaya ulaştırılmalıdır. Bununla ilgili bir örneği linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bankaya yapılacak tüm cayma işlemleri için yazılı belge talebinde bulunmanız daha doğru olacaktır. Dilekçenin teslim alındığına dair bir yazı ve kayıt numarası da talep edebilirsiniz. Süresi geçtikten sonra böyle bir dilekçe ve başvurunun yapılmadığına dair banka beyanının olması durumunda bu belgeler işe yarayacaktır.

Krediden Cayma Durumunda Yaptırılan Sigortalar Ne Olur?

Kredi çekilirken yaptırılması gerekli sigortalar Dask ve hayat sigortasıdır. Dask konut kredilerinde yaptırılan yangın, afet, hırsızlık gibi durumlarda evinizi belli teminatlar ile koruyan sigortadır. Hayat sigortası ise, maluliyet ve/veya vefat gibi durumlarda kalan (ödenmemiş) kredi bakiyenizin anlaşmalı sigorta kurumu tarafından ödenmesini sağlamaktadır.

Kredi iptali durumunda yasal süre içerisinde poliçenizin de iptalini isteme hakkınız bulunur. Bunun için poliçe düzenlenirken iptal şartlarını sormanız ve süresi içinde iptal başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Yasal Süre Geçtikten Sonra Kredi İptal Edilir mi?

Krediniz hesabınıza aktarıldıktan sonra yasal süreniz olan 14 günü geçirmeniz durumunda da cayma hakkınız bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda borcunuzun tamamını kapatır ve bankanın sözleşmede belirlenen cayma bedelini ödemek zorunda kalabilirsiniz. Vadesinden önce borcunuzu ödemiş olacağınız için faiz kısmında iyileştirme yapılması da söz konusu olacaktır. Erken kapatılan kredi için sigorta kesintilerinizin de size ödenmek zorunda olacağını bilerek hareket etmek gerekir. Çünkü bankalar bu konuda size bilgi sağlamayabilirler.

Kredi İptali Kredi Notunu Olumsuz Etkiler Mi?

Kredi talebinde bulunduktan sonra onaylanmasıyla birlikte banka gözünde borcunuz arttığından kredi notunuz aşağı yönlü bir hal alacaktır. Çünkü kredi notunu oluşturan kriterlerden bir tanesi de borç toplamınızdır. Kredinizin ilk taksitini tarihinde ödemeniz ile birlikte yukarı yönlü olarak harekete geçecektir. Krediniz hesabınıza geçtikten sonra iptalini istemeniz durumunda ise bankadan bankaya değişmekle birlikte kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Çünkü bankalar kredi verirken karşılaşmak istedikleri en son seçenek kredinin tüketici tarafından iade edilmesidir. Buna dikkat ederek iptal işlemleri yürütülmelidir.