Konut Kredisini Kimler Alabilir?

Konut kredisi alım aşamasında demografik etkenlerin ya da gelir kaynağına bağlı olarak kimlerin, nasıl uygunluk sağladığı ile ilgili birçok soru ile karşılaşmaktayız. Bu nedenle, yazımızda hem konut kredisini kimlerin alabileceğine yönelik cevaplar bulabilecek hem de konut kredisi ile ilgili önemli bilgiler edineceksiniz.

 

Konut Kredisi Almak için Gerekli Olan Temel Şartlar

Reşit Olmak

Konut kredisi almak için en öncelikli şart tüketicinin 18 yaşını doldurmuş olması ve T.C. vatandaşı olmasıdır. Aynı zamanda yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları için gurbetçi kredisi veya yabancı vatandaşlar için farklı kredi seçenekleri de bulunur. Diğer yandan çoğu banka 65 yaşın üzerindeki tüketicilere konut kredisi vermemektedir.

 

Düzenli Gelir Olduğuna Dair Belge

Konut kredisi almayı düşünüyorsanız mutlaka gelirinizin belgelenmesi gerekmektedir. Düzenli geliri olan, sigortalı çalışan veya emekli olan vatandaşlar konut kredisi alabilir. Düzenli bir geliri olduğuna dair belgesi bulunmayan kişiler konut kredisi alamaz. Genellikle konut kredisi için SGK dökümü ya da maaş bordrosu yeterli olur. Aynı zamanda kişinin kira gibi ek bir geliri olması durumunda da bankaya bildirmesi gerekir.

 

Aylık Taksitlerle ve Gelir Orantısı

Konut kredisi alırken bankaların dikkat ettiği konulardan biri aylık taksitlerin tüketicinin aylık gelirinin %60’ını aşmamasıdır. Örneğin, kişi aylık 2.000 TL’lik bir gelire sahipse ve 90.000 TL’lik bir konut kredisi alacaksa aylık taksitler en fazla 1.211 TL olabilir. Bu durumda hane halkının geliri de önemlidir. Kredi alacak olan kişinin eşinin de aylık net bir geliri mevcutsa ödenebilecek olan tutar daha yukarıya çekilebilir.

 

Kredi Notu

Kredi notu, konut kredisi veya ihtiyaç kredisi gibi herhangi bir kredi kullanımı durumunda en önemli kriterlerin başında gelir. Konut kredisi kişinin daha önce bankadan almış olduğu bir kredi varsa ya da kredi kartı kullanıyorsa borçlarını zamanında ödeyip ödemediğine göre değişir. Eğer kişi daha önce kredi borcunu ödeyememişse ve kara listede bulunuyorsa konut kredisi alması mümkün değildir. Böyle bir durumda kişi sadece kredi kullandığı bankanın değil, diğer bankaların da kara listesinde bulunur.

 

Peşinatı Ödeyebilir Olmak

Konut kredisi kullandığınızda satın alacağınız evin en az %25 kadarını peşin olarak ödeyebilir durumda olmalısınız.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz koşulları sağlayabiliyor ve bankanız tarafından sizden istenen belgeleri eksiksiz tamamlayabiliyorsanız siz de kredi alabilirsiniz.