Konut Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzde ev sahibi olmanın yolu artık konut kredisi almaktan geçiyor. Tıpkı kira öder gibi artık ev sahibi olmamızı sağlayan bu konut kredileri ile isteyen herkes bir ev sahibi olabiliyor. Fakat gelirinize ve almak istediğiniz eve uygun olacak olan konut kredisini alma aşamasında dikkatli olmak, iyi bir araştırma yapmak gerekiyor.

Sizlere konut kredisi alacağınız zaman üzerinde durmanız gereken belli başlı önemli noktalardan bahsediyoruz. Bu noktaları göz önünde bulundurarak siz de sizin için en doğru konut kredisini edinebilirsiniz.

 

Konut Kredisi Alırken Kredinin Faiz Oranlarına Dikkat Etmek

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi alacağınız kredinin faiz oranları olmalıdır. Faiz oranları ödeyecek olduğunuz aylık kredi taksit tutarını ve toplam ödenmesi gereken kredi tutarını doğrudan etkileyecektir. Kredi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Bu aşamada seçeceğiniz konut kredisinin, kredi faiz oranı ne derecede düşük olursa ödeyeceğiniz aylık taksit karşılığı ve de toplam tutar o derecede düşük olacaktır. Fakat alacağınız konut kredisinin kredi faiz oranının düşük olmasına dikkat ederken aynı zamanda ek masrafları da değerlendirmelisiniz. Çünkü nihai maliyetinizi oluşturan kalemler içinde diğer konut kredisi masrafları da vardır.

 

Konut Kredisi Masraflarına Dikkat Etmek

Konut kredisi alacağınız zaman faiz oranı dışında bir de ödeyeceğiniz aylık kredi tutarıyla toplam kredi tutarınızı etkileyen konut kredisi masrafları bulunmaktadır. Bu kredi masrafları; dosya masrafı, komisyon, ekspertiz masrafı ve kredi hayat sigortası gibi masraflardır. Kredi faiz oranı düşük olan bankanızın  diğer masraflar konusunda da aynı şekilde davrandığından emin olun. Bu masraflardan en önemlisi kredinizi vefat durumuna karşın güvence altına olacak ve ailenize borç kalmamasını sağlayacak Kredi Hayat Sigortasıdır. Bankadan bankaya farklılık gösteren bu üründe de kesenize uyacak farklı alternatifler arayabilirsiniz. Bu noktada bankadan kredi hayat sigortası alma zorunluluğunuz olmadığını bilmeniz önemli bir adım.

 

Konut Kredisinde Yıllık Maliyet Oranı En İyi Olanı Bulmak

Kendiniz için uygun olan evi seçmenin yanında bir de kendinize uygun olan konut kredisini bulmanız kredinin ödenmesi için önemlidir. Bu konuda en uygun konut kredisi sizin için yıllık maliyet oranının en iyi olduğu kredi olacaktır.  Bahsi geçen kredi yıllık maliyet oranı içerisinde faiz oranı ve biraz önce yukarıda bahsettiğimiz ek kredi masrafları bulunmaktadır. Bu yıllık maliyet sizin alacağınız konut kredisinin gerçek faizine karşılık gelmektedir.

 

Ödeme Seçeneklerinde Uygun Olan Kredi Seçeneğini Bulmak

Düzenli bir gelir kaynağınızın bulunup bulunmaması konut kredisi ödeme seçeneğini belirlemenizde direkt etkili olmaktadır. Sizlere sunulan ödeme seçenekleri arasında konut kredisi için her ay eşit miktarlarda düzenli bir ödeme gerçekleştirebileceğiniz gibi üç ayda bir kez de ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında artan-azalan bir ödeme seçeneği ya da ara ödeme yolunu da tercih edebilirsiniz.  Bu ödeme seçeneklerinin bankadan bankaya ve krediden krediye göre değiştiği unutulmamalıdır.

Bankalar kredi ödeme seçeneklerinde gelirinizle ilgili özel durumlara karşılık olarak farklı opsiyonları sizlere sunabilmektedir. Örneğin, yılın bazı dönemlerinde kazancınız daha fazla oluyorsa kazancınızın olduğu zamanlara yönelik bir ara ödeme seçeneği sunan konut kredisini tercih etmek sizin için daha uygun olabilir. Ancak bu tip ara ödemeli planlarda da yine toplam kredi maliyetinizi kıyaslamanızda fayda vardır.

 

Geçmişteki Ödemelerinize Dikkat Etmiş Olmak

Harcamalarınıza karşılık olarak kullandığınız kredi kartlarınızın borçlarını düzenli bir şekilde ödeyip ödememeniz ya da geçmişte aldığınız kredileri düzenli bir şekilde ödeyememe, taksit geciktirme gibi durumlar bankaların size kredi vermesini engelleyen sebeplerin başında gelmektedir. Bankalar size konut kredisi de dahil olmak üzere kredi vermeden önce sizin sahip olduğunuz kredi notunuza bakar. Bankanın için en kötü durum aldığınız krediyi ödememek ve de takibe düşmek yer alır. Bu durum banka için ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Diğer bir durum ise sahip olduğunuz borcun gelirinizin geniş bir bölümünü kapsaması durumudur.